Gourmetova kuchařka

 

můžete si stáhnout kuchařku ve formátu Word 2007, lze ji vytisknout na papír A4 jako brožuru a po přeložení je z ní kniha A5....

Kucharka v6.5.docx (604,7 kB)

 

25 zajímavých receptů z kuchařky:

Jednodenní půst pro zdraví

Několik hrnků zeleného čaje ● několik litrů ovocného džusu ● libovolné množství nesycené vody

Podávejte jako snídani, svačinky, oběd i večeři. Jestliže jste hladoví, dejte si další čaj, džus případně čistou vodu. Měli by jste za celý den vypít více jak 3 litry tekutin, čím více tím lépe. Teď už ke gurmánským receptům pro zbývající dny v roce...

 

Suši

Doba přípravy: 60 minut                                                                      Zařazení: Japonskotop

Suši rýže:3 hrnky japonské kulatozrnné rýže (např. Koshihikari) ● 3 hrnky vody ● 1 lžíce octu mirin nebo 1/3 hrnku saké místo 2 lžíc cukru v suši octu (volitelně)

Suši ocet: 5 lžíc rýžového octu ● 4 lžíce cukru ● 2 lžičky soli

Propláchnout rýži v studené vodě a nechat okapat. Připravit suši ocet. Rozpustit cukr a sůl v rýžovém octu. Uvést do varu přesně odměřené množství rýže v odpovídajícím množství vody v přikrytém hrnci. Pak ubrat teplotu a nechat pozvolna vařit asi 12 minut nebo dokud není všechna voda vyvařená. Nakonec nechat rýži odstát 10 minut. V neželezné nádobě s neželezným nástrojem rozbíjet hrudky a tím oddělovat zrna, přitom pomalu vlévat suši ocet. Rozhodně nemíchat, spíš natřásat. Originálně se při tom ovívá rýže vějířem, nověji se může použit elektrický fén a nebo se přidá jen tolik suši octu, aby se stačil všechen vstřebat. Rýže se před zpracováním uchovává přikrytá aby zcela nevychládla a neoschla.

Maki-zushi: 4 listy řas (yaki-nori) ● 4 hrnky připravené suši rýže ● 2 lžíce pasty z Japonského křene (wasabi) ● 2 lžíce nakládaného zázvoru ● ¼ hrnku Japonské sojové omáčky (nejlépe značky Kikkoman) ● náplň (viz následující varianty pro inspiraci)

Ingredience pro náplň (vybrat několik): 200 g pečeného kuřete, v 1 cm silných páscích nebo konzervovaný tuňák v oleji ● okurek, v 0,5 cm silných páscích ● mrkev, nakrájených na velmi tenké proužky, nejlépe krátce asi tři minuty povařené ve vodě a pak schlazené ve studené vodě ● 1 jarní cibulka, celá a nebo podélně půlená ● avokádo, v 0,5 cm silné pásky ● japonská majonéza (kupi)

List řasy se položí lesklou stanou dolů na suši matraci, navlhčete prsty v octové vodě, rovnoměrně rozmístněte čtvrtinu rýže na řasový list, přitom nechat na vzdálenější straně 2 cm volné. Uprostřed podélně rozetřít trošičku wasabi a umístit vybrané ingredience pro náplň (např. tuňák, okurek a mrkev). Pak smotat rolku a nařezat na 8 až 10 koleček, po každé řezu omýt nůž v octové vodě. Podává se se zbývajícím wasabi, nakládaným zázvorem a sojovou omáčkou servírované odděleně.

 

Zelňačka s čočkou

Doba přípravy: 60 minut                                                                        Zařazení: Rodinnétop

2 hrnky kysaného zelí ● 1 hrnek čočky 1 hrnek šlehačky 1 až 2 lžíce octu 2 lžíce másla 2 vrchovaté lžíce mouky 1 cibule, jemně nasekaná 8 hrnků vody 8 středních brambor se slupkou špetka soli na dochucení, je-li třeba

Uvařit brambory i se slupkou ve vodě do měkka. Zchladit a oloupat. Namočit čočku ve 4 hrncích vody na nejméně 2 hodiny pak dát vařit téměř do měkka. Dej vařit kysané zelí ve zbylých 4 hrncích vody ve velkém hrnci do měkka. Přidej čočku do hrnce se zelím. Udělej zásmažku: rozehřát máslo na pánvi, přidat cibuli. Smažit do sklovitého odstínu. Přidat mouku. Smažit další zhruba 2 minuty na mírném ohni. Pak přidat asi 1 hrnek polévky z hrnce na pánev a přiveď do varu za stálého míchání. Pak přidej zásmažku do hrnce s polévkou a přiveď do varu a pozvolna povař asi 5 minut. Přidej ocet podle chuti. Vypni vařič a přidej smetanu. Podávej s celými studenými bramborami a solí.

  

Kuře kung pao

Doba přípravy: 30 minut                                                                             Zařazení: Čínatop

600 g kuřecího masa bez kosti a kůže, nakrájet na nudličky ● 3 lžíce arašídového nebo rostlinného oleje ● 2 až 8 sušených červených čili papriček, případně ½ až 2 lžičky sušených drcených čili papriček ● 2 lžičky zázvoru, najemno nasekaného ● 2 stroužky česneku, najemno nasekaného ● 500 g bambusových výhonků, scezených a nakrájených na nudličky (volitelně) ● 8 cibulek šalotky, nakrájené (volitelně) ● 1 hrnek nesolených pražených arašídů, nepražené osmažit asi 3 minuty

Marináda: 1 vejce ● 1½ lžíce kukuřičné mouky ● 1 lžíci sojové omáčky ● 1 lžíci rýžového octu nebo červeného vinného octu (volitelně)

Omáčka: 3 lžíce vody ● 1 lžíce kukuřičné mouky ● 3 lžíce sojové omáčky ● 1 lžíce suchého Sherry ● 1 lžíce hnědého cukru ● 2 lžičky sezamového oleje (volitelně)

Rozšlehat vejce ve střední misce. Přidat zbývající ingredience marinády.  Řádně zamíchat. Pak přidat kuřecí nudličky a promíchat. Nechat marinovat 30 minut při pokojové teplotě. Smíchej všechny ingredience na omáčku v malé misce. Rozehřej wok přidej olej a teprve až je pánev rozpálená, uber žár a dej na wok čili, neustále míchej a přitlačuj čili ke stěnám woku asi 10 sekund to čili dosáhne tmavě červené barvy, pak přidej zázvor a česnek, smaž dalších 10 sekund, přidej výkon vařiče na maximum a přidej asi ¼ kuřete, smaž asi 1 minutu a přidej další ¼ kuřete, opakuj až všechny kuřecí nudličky byli přidány. Přidej bambusové výhonky, smaž další 1 minutu. Přidej šalotku, smaž 30 sekund. Přidej omáčku a míchej až omáčka zhoustne, vypni vařič, přidej arašídy a naposled promíchej. Hned servíruj s rýží.

Poznámka: kung pao je v číně poměrně málo známá verse kuřete ze sečuánské kuchině, oproti kuřeti po sečuánsku se vyznačuje použitím sušených chilli papriček a arašidů.

  

Kuře pečené v soli

Doba přípravy: 80 minut                                                                                 Zařazení: Čína

4 hrnky soli ● 1 menší kuře ● 1 lžíce tymiánu (volitelně) ● 1 citrón, s uřezanými konci a propíchaným vidličkou (volitelně) ● ½ až 1 hrnek vody

Předehřej troubu na 230°C. Pokryj pekáč alobalem který pokryj vrstvou soli. Útroby kuřete posyp tymiánem a pak tam vlož citrón. Polož na vrstvu soli kuře hřbetem navrch. Zbytkem soli zakryj celé kuře. Jemně polij vodou aby se sůl spojila a dej péci odkryté asi jednu hodinu. Vyjmuté kuře nechej 10 minut odstát a pak opatrně rozbij krustu ze soli a odděl od kuřete. Kuře od soli důkladně očisti a podávej s rýží či jen s pečivem.

Poznámka: ač tento recept zní velmi nezvykle a mohlo by se zdát, že musí být přesolené, opak je pravdou, pokud se kuře podaří oddělí od soli a případné potřísnění se očistí, tak pak rozhodně není přesolené a je překvapivě šťavnaté s delikátní jemnou chuti. Stejným způsobem se dá připravit kachna či husa.

 

 

Kuře na zeleném kari

Doba přípravy: 50 minut                                                                         Zařazení: Thajskotop

500 g kuřecích prs, nakrájených na 2 cm nudličky ● 1½ hrnku kokosového mléka nebo krému ● ½ malého květáku, rozdělený na malé růžičky ● 1 malá brokolice, rozdělená na malé růžičky ● 1 mrkev, na kolečka ● 1 cibule, nakrájet na kolečka ● 200 g malých žampiónů, půlené ● 2 lžíce oleje ● 50 g Thajské zelené kari pasty ● 1 lžíce melasového cukru (třtinového) ● 1 lžíce Thajské rybí omáčky – nam pla (volitelně) ● 1 hrnek kuřecího vývaru k vytvoření omáčky, může být zahuštěné kukuřičnou moukou (volitelně) ● můžou být i jiné druhy zeleniny jako malé kukuřičky, tykev, brambory

Osmahnout maso a každou zeleninu zvlášť v olivovém oleji do měkka a pak je dát do velkého hrnce. Nakonec asi 1 minutu jemně osmahnut kari pastu, přidat kokosové mléko, jemně uvést do varu, pak přidat omáčku do hrnce s masem a zeleninou a uveď znovu do varu. Pak již podávej nejlépe s jasmínovou rýží, ozdobit s listy koriandru nebo bazalky.

 

Kuřecí prsíčka s jablky a švestkami

Doba přípravy: 60 minut                                                                         Zařazení: Svátečnítop

4 kuřecí prsa ● 2 hrnky kuřecího vývaru ● 1 hrnek neslazeného pomerančového džusu ● ½ hrnku kukuřičné mouky ● 1 citrón, nastrouhanou kůru a 1 lžíci citrónové šťávy ● 1 lžíce medu ● 1 lžička jemně nakrájené petrželové natě ● 2 jablka, oloupaná, odjádřená a nakrájená na 6 koleček ● 12 sušených švestek ● 1 hrnek vody

Uvař kuřecí prsíčka v kuřecím vývaru akorát do měkka. Vyjmi maso. Smíchej trochu pomerančové šťávy s kukuřičnou moukou a vmíchej do vývaru. Přidej zbytek pomerančového džudu, citrónovou šťávu, citrónovou kůru, med a petrželovou nať. Uveď do varu. Pozvolna vař, dokud omáčka nezhoustne, pak vrať maso do hrnce. Uvař kolečka jablek a švestky ve vodě, aby jablka byla měkká, ale ještě držela tvar. Rozděl ovoce na talíře, vodu přidej do omáčky. Servíruj prsíčka samostatně s ovocem anebo přidej ještě rýži.

 

Kuře na kari s ananasem

Doba přípravy: 45 minut                                                                         Zařazení: Svátečnítop

4 kuřecí prsa bez kůže (asi 800 g), nakrájet na nudličky ● 1 konzerva nepřislazeného ananasu, otevřít a nechat se šťávou ● 1 cibule, najemno nakrájená ● 1 lžíce kari ● 1 hrnek šlehačky ● olej ● sůl

Orestovat nudličky na pánvy, osolit. Přidat cibuli a kari a 2 minuty míchat. Přidat ananas i se šťávou a 20 minut dusit pod pokličkou. Odstavit, vmíchat šlehačku a hned podávat s rýží.

Poznámka: místo ananasu je mozné použít jablka, v tom případě se místo anannasu se šťávou přidá 1 hrnek kuřecího vývaru a dusí se 15 minut, pak na posledních 5 minut dušení přidat 2 jablka nakrájené na kousky.

 

Kuřecí prsíčka s hrozny (Suprêmes de Volaille Veronique)

Doba přípravy: 60 minut                                                                         Zařazení: Francietop

4 kuřecí prsa bez kůže (asi 800 g) ● 2 lžíce másla ● 2 malé šalotky, jemně nakrájet ● ½ hrnku bílého vína ● 1 hrnek kuřecího vývaru ● ½ hrnku šlehačky ● 1 hrnek, tj. asi 32 hroznů bez pecek ● sůl a čerstvě drcený pepř ● petrželovou nať k dekoraci

Okořeň kuřecí prsíčka. Rozehřej polovinu másla v pánvi na střením ohni, osmahni prsíčka 4-5 minut z každé strany dozlatova. Přemísti prsíčka na talíř a přikryj pro uchování v teple. Přidej zbytek másla, rychle osmahni za stálého míchání šalotku do měkka. Přidej víno, přiveď do varu a vyvař na polovinu, pak přidej vývar a vyvař znovu na polovinu. Přidej šlehačku, vyteklou šťávu z kuřete a hrozny, přiveď k mírnému varu na 5 minut. Nakrájej kuřecí prsíčka na pásky a přelij omáčkou, ozdob petrželkou.

 

Kuře na červeném víně (Coq au Vin)

Doba přípravy: 90 minut                                                                         Zařazení: Francietop

1 malé kuře (1,2 kg), naporcovat na servírovací velikost ● 2 hrnky červeného vína ● 2 bobkové listy ● snítku tymiánu ● 2 stroužky česneku, jeden nakrájet na kolečka a jeden rozmačkat ● 2/3  hrnku kuřecího vývaru ● sůl a čerstvě drcený pepř ● 2 lžíce oleje ● 4 lžíce másla ● 125 g libové anglické slaniny, nakrájené na kostečky ● 18 malinkých cibulek ● 18 malinkých žampiónů ● ¼ hrnku brandy (volitelně) ● bouqet garni (volitelně) ● 2 lžičky mouky ● 3 plátky toastového chleba, nakrájeného na trouhelníky (volitelně)

Dej víno, bobkový list, tymián, kuřecí vývar a kolečka česneku do hrnce. Uveď do varu a redukuj vyvařením na polovinu. Okořeň kuřecí kousky. Rozehřej olej v silnostěnné pánvi s poklicí. Přidej máslo, a když začne pěnit, přidej po částech kuřecí kousky a zprudka osmahni dohněda. Již osmahlé kousky nechej stranou. Přidej slaninu na pánev, rychle zlehka osmahni, přidej cibuli, osmahni, přidej hříbky a rovněž osmahni. Vrať kuřecí kousky do pánve. Přidáš-li brandy, ohřej ho v malém rendlíku, zapal ho a hořící přelij do pánve. Přilij víno ke kuřeti do pánve. Přidej bouqet garni a rozmačkaný česnek s troškou soli. Uveď do varu a přikryté pozvolna vař asi 30 min. až je kuře do měkka. Vyjmi bouqet garni. Vyjmi kuře a udrž jej v teple. Smíchej máslo s moukou a přidej postupně do omáčky, kterou pozvolna vař asi 2 minuty nebo dokud omáčka nezhoustne. Přelij omáčku na kuře a podávej v originále s osmahlým toastovým chlebem.

  

 

Kuřecí prsíčka s omáčkou z lesního ovoce

Doba přípravy: 35 minut                                                                       Zařazení: Svátečnítop

Pro 2 porce: 300 g kuřecích prsíček ● 200 g lesních plodů (mražené) ● 1 lžíce olivový olej ● 1 špetka soli ● 1 špetka bílého pepře ● 4 badiány ● 1 dcl červeného vína ● 1 lžička škrobu (solamyl) ● 1 citrón ● 1 lžíce cukru

Očištěná kuřecí prsíčka podélně nařízneme směrem ke středu silnější části, rozevřeme a jemně naklepeme. Vzniknou jakési "srdíčka". Takto připravené kuřecí plátky osolíme a opepříme. Na pánvi rozpálíme olivový olej a prsíčka na něm z obou stran orestujeme dozlatova. Prsíčka vyjmeme a uložíme na teplé místo. Do vzniklého výpeku přimícháme mraženou lesní směs a červené víno, necháme přejít varem a přidáme cukr s badyánem. Lehce povaříme a zahustíme škrobem rozpuštěným ve vodě (škrob se nesmí vařit). Vzniklou omáčkou přeléváme předem restovaná kuřecí prsíčka. Zdobíme citrónem. Příloha nejlépe rýže a nebo americké brambory, bramborové hranolky, krokety.

 

 

Sladkokyselé vepřové (Sweat and Sour Pork)

Doba přípravy: 30 minut                                                                             Zařazení: Čínatop

500 g libového vepřového, nakrájené na nudličky ● 1 lžíce kukuřičné mouky na obalení ● 1 hrnek kuřecího vývaru nebo vody ● 1 x 440 g ananasu v konzervě, scedit a šťávu uchovat ● 200 g červené papriky, nakrájené na pásky (volitelně) ● 200 g celerové natě, nakrájet na šikmá kolečka (volitelně) ● 200 g okurky, semena oddělit a nakrájet na pásky (volitelně) ● 100 g francouzských fazolek, odřezat stopky (volitelně) ● 2 lžíce kukuřičné mouky ● 2 lžíce vody

Omáčka: 2 lžíce rajčatové pasty ● 2 lžíce sojové omáčky ● ¼ hrnku bílého vinného octu ● 1 lžíce suchého sherry ● ¾ hrnku neslazené šťávy z ananasu

Obalit maso v kukuřičné mouce. Smíchat ingredience omáčky. Smíchat kukuřičnou mouku s vodou. Rozehřát pánev a přidat olej. Rychle smaž maso ve velmi rozpáleném woku v dávkách, celkem asi tři minuty nebo až ztratí syrový charakter. Maso dát bokem a uchovat v teple. Přidat na pánev vývar, zeleninu (volitelně) a ananas. Uzavřené pozvolna vařit asi tři minuty, nebo dokud je zelenina akorát měkká s jasnými barvami. Přidej omáčku a maso. Zavřené pozvolna vařit asi minutu. Přidat kukuřičnou mouku s vodou a vařit další minutu nebo dokud omáčka nezhoustne a nepokryje zeleninu a maso. Servíruj ve vyhřátých miskách s rýží.

 

 

Steak na pepři (Steak au Poivre)

Doba přípravy:   minut                                                                  Zařazení: Francietop, Grilltop

2 steaky ze svíčkové (po 250 g) ● 2 lžíce kuliček pepře ● 1 lžíce másla ● 2 lžičky rosliného oleje ● 3 lžíce brandy ● 2/3 hrnku šlehačky nebo 1/3 hrnku bílého vína s 1/3 hrnku hovězího vývaru a 1 lžíce másla ● 1 stroužek česneku, jemně nasekaný ● sůl

Rozmačkej pepřové kuličky, nejsnadněji v silném igelitovém sáčku položeném na prkénko rozmačkat pomocí válečku na těsto či hrncem se silným dnem. Ze steaků odřež případný tuk. Obal steaky z obou stran v rozmačkaném pepři. Nahřej máslo s olejem v pánvi se silným dnem. Na rozehřátou pánev dej steaky a smaž 6 až 10 minut dokud není steak podle přání, otoč jednou (vice info o stecích viz desatero o steacích). Přesuň steaky do nahřáté nádoby, přikryj je a uchovej v teple. Přidej na pánev brandy, nech vyvřít asi na polovinu, přitom rozmíchej usazeniny ze dna pánve. Přidej šlehačku a česnek. Vař na mírném ohni asi 4 minuty dokud se šlehačka nezredukuje asi o třetinu.  Vmíchej do omáčky šťávu z odstátého masa, dle potřeby případně dosol. Servíruj steaky na teplém talíři přelité omáčkou. Jako příloha zelené lusky, zelený salát či opečené brambory.

 

Pstruh na másle

Doba přípravy:   minut                                                                          Zařazení: Svátečnítop

2 malý pstruzi (kolem 450 g každý) ● sůl a čerstvě mletý pepř ● 3 lžíce mouky ● 4 lžíce másla ● 2 lžíce petrželové natě, jemně nasekané

Omáčka (volitelně): ½ hrnku suchého bílého vína ● citrónovou šťávu ● máslo ● ¼ hrnku mandlí nebo vlašských ořechů, oloupaných a jemně nakrájených (volitelně)

Omyj ryby ve studené vodě a potom osuš papírovou utěrkou. Osol a opepři pstruhy a pak je obal v mouce. Rozpusť na středním ohni tři lžíce másla na velké pánvi. Když je máslo rozpálené, přidej pstruhy. Smaž je téměř dozlatova, 4 až 5 minut, občas s pánví zatřes aby se ryba nepřichytila. Při obracení přidej zbývající jednu lžíci másla a opeč druhou stranu dozlatova. Přidej petrželovou nať a šťávu z půl citrónu. Smaž ještě malý moment. Servíruj s novými brambory a zeleným salátem. Ozdob snítkou petrželové natě a kolečkem citrónu.

Note: Pokud chceš udělat omáčku, opatrně vyjmi pstruhy z pánve a schovej je v rozehřáté troubě. Přidej na pánev mandle jestli je použijete, podle potřeby přidejte i trochu másla. Osmahněte oříšky dozlatova. Přidejte víno, přidejte výkon vařiče naplno a nechte redukovat množství asi na polovinu. Vmíchejte potřebné množství másla, vytvoří se hustá omáčka.

 

Sladkokyselá ryba

Doba přípravy:   minut                                                                            Zařazení: Thajskotop

1 celá ryba (1,2 až 2,2 kila), očištěná a osušená ● ¼ hrnku mouky ● 1 lžíce čili, drceného ● olej pro smažení

Sladkokyselá omáčka: 2 stroužky česneku, nasenané ● 1 cibule, nasekat ● 1 rajče, nasekat ● 1 mrkev, oloupat a nakrájet na tyčinky ● 2 cm zázvoru, oloupat a nakrájet na plátky ● ¼ hrnku hnědého cukru ● 2 lžíce rybí omáčky ● ¼ hrnku bílého octu ● 2 lžičky kukuřičné mouky ● 1/3 hrnku vody

Na závěr vaření si připravit, směs kukuřičné mouky a vody. Pak rybu nařezat asi 4 řezi ve směru žeber a obalit ji v mouce a čili. Nahřát větší množství oleje, aby se ryba mohla osmažit celá z obou stran. Rybu odložit bokem na papírové ubrousky a uchovat ji v teple. Omáčka se připraví ve stejné pánvy, ze které se odlije většina oleje, nechat jen asi 2 lžíce, nahřát a osmahnout česnek a cibuli asi 2 minuty. Přidat zbývající zeleninu, zázvor, cukr, rybí omáčku a ocet a smažit další 2 minuty. Přidat vodu s kukuřičnou moukou a vařit omáčku tak dlouho až omáčka zhoustne a zelenina je akorát křechká, asi 2 minuty. Servíruj rybu přelitou omáčkou. Přílohou může být rýže, čerstvé pečivo nebo zeleninový salát.

 

 

Povidlové tašky

Doba přípravy: 60 minut                                                                        Zařazení: Rodinnétop

1 sáček bramborového těsta v prášku (400 g), připravit dle návodu ● 100 g strouhanky ● 50 g másla ● 500 g povidel nebo sušených švestek ● cukr moučka

Zpracuj těsto do jemného stavu dle návodu. Rozválej těsto válečkem na sílu do půl centimetru. Nařež těsto na čtverce či kolečka asi 10 cm veliké. Jednu vrchovatou lžičku povidel dej do středu do vykrojeného těsta a uzavři jej do taštičky přitlačením okrajů k sobě prsy, případně plastovým „udělátkem“ na taštičky nebo obyčejnou vidličkou. Vař v jemně osolené vodě asi 8 – 10 minut (uvařené taštičky vyplavou na povrch). Osmaž strouhanku na polovině másla v pánvi dozlatova. V malém hrnečku rozpusť druhou polovinu másla. Servíruj taštičky posypané osmahlou strouhankou, cukrem a polité rozpuštěným máslem.

Poznámka: pro tyto tašky lze použít taktéž tvarohové těsto z receptu Jahodové knedlíky

    

Tvarohová buchta

Doba přípravy:   minut                                                                           Zařazení: Rodinnétop

500 g tvarohu ● 3 vrchovaté lžíce krupice ● ¾ hrnku cukru ● ½ prášku do pečiva nebo 1 lžíce mléka ● ¼ z 250 g másla ● 3 vejce ● citrónovou kůru ● 400 g zavařeného ovoce (meruňky, rybíz)

Posyp: 2½ lžíce cukru ● 2½ lžíce mouky ● 20 g másla

Smíchej tvaroh, krupici, cukr, prášek do pečiva či mléko, máslo, vejce a citrónovou kůru. Dej těsto do pečící nádoby o velikosti asi 35 x 25 cm. Rozmísti ovoce na těsto a posyp ho posýpkou. Peč při 200° C asi 30 minut v předehřáté troubě.

 

Klasické masové fondue v oleji

Doba přípravy: 45 minut                                                                         Zařazení: Fonduetop

1 kg masa, nakrájené na 3 cm kostky (nejlépe po dílech vepřového, telecího a krůtího), nezklame ani kuřecí a nebo králičí maso, ovšem králika, aby vyniknul doporučuji na 6 hodin naložit do ½ l červeného vína, 1 lžíce oleje a 1 lžičky kuliček pepře ● 1 kg ztuženého rostliného nebo palmového tuku, případně roztliný olej ● 1 stroužek česneku, oloupaný a rozpůlený (volitelně) ● 4 rohlíky, nakrájené na šikmá kolečka

Možná spestření přílohy (volitelně): 1 sáček sušených švestek, nabotnalé ve vlažné vodě s 1 polévkovou lžící koňaku ● 250 g čerstvých žampiónů, podle velikosti celé či půlené, pokapané šťávou z ½ citrónu

Nejdříve si vybereme a připravíme dipy dle naší chuti a zvoleného masa (viz základní recepty), případně je zakoupíme hotové. Dipy připravíme do misek na stůl. Stejně tak na mísy připravíme pečivo, osušené maso a volitelně i švestky a žampióny. Pokud kotlík nejdříve vytřeme podélně rozpůleným česnekem, získáme tím osobitou chuť a vůni česneku při fondue. Tuk rozehřejeme na sporáku v kotlíku na fondue, ten pak přendáme na vařič na stole a tuk necháme dále mírně vařit. Maso a případně i švestky a žampióny postupně napichujeme na vidličky a smažíme v oleji, každý si vybírá z připravených či zakoupených dipů a dle chuti zajídá pečivem.

 

 

Klasická raclette

Doba přípravy: 40 minut                                                                        Zařazení: Raclettetop

1½ kg sýru raclette, nakrájet na plátky, maximálně velikosti pánviček ● 1 kg zleniny a hub, očištěné a osušené (třešňová rajčata, brokolice – rozdělaná na růžice a předvařené, jarní cibulka – nakrájená šikmo na 2 cm kousky, žampióny, půlené) ● 200 g krabů ve slaném nálevu ● 100 g slaniny, nakrájené na kostečky ● 200 g sušených rajčat v oleji ● 200 g zelených oliv plněných papričkami ● 200 g kompotovaného ananasu ● po jednom svazku tymiánů, petržele, majoránky ● 600 g malých brambor uvařených na loupačku, oloupané a nakrájené na plátky ● bílý chléb, nakrájený

Kraby, sušená rajčata, olivy a ananas slijeme a necháme okapat. Bylinky omyjeme, osušíme a nakrájíme na kousky. Slaninu osmahneme na pánvy dokřupava. Pak všechny ingredience rozdělíme do misek a dáme na stůl, kde je každý podle chuti vkládá na pánvičky a zapéká se sýrem v raclette. Jako přílohu podáváme loupané brambory a bílý chléb.

 

 

Pikantní kuřecí křidélka

Doba přípravy: 60 minut                                                                               Zařazení: Grilltop

16-18 kuřecích křidýlek (1500 g), omýt a osušit ● 1 velká cibule, nahrubo nasekat ●
2-6 stroužků česneku, nahrubo nasekat ● 1 vrchovatá lžíce nastrouhaného zázvoru ●
2-10 čili papriček nebo 1-3 lžíce pálivé čili omáčky (počet zvol podle své chuti) ● ½ hrnku oleje ● 3 lžíce sojové omáčky ● 1 lžíce medu ● 1 lžíce hořčice ● 1 lžíce Hoisin sauce nebo čínského koření (volitelně)

Nakroj každé křidélko 2-3x až na kost a dej do lednice. Marinádu připrav rozmixováním cibule, česneku, zázvoru a čili v mixéru do jemné pasty. Přidej polovinu oleje, sojovou omáčku, hořčici, med a Hoisin sauce. Zbytek oleje nahřej na pánvi a přidej pastu, míchej a smaž asi 12 minut a pak marinádu zchlaď. Smíchej křidélka s marinádou a nechej marinovat 12-24 hodin. Griluj křidélka asi 7 minut na každé straně na grilu či pánvi. Je-li třeba, potírej je při tom olejem. Servíruj s chlebem.

 

Klasický horký kámen

Doba přípravy: 45 minut                                                                Zařazení: Horký kámentop

1 kg masa, nakrájené na tenké malé plátky cca 5 až 8 mm (nejlépe po dílech vepřového, telecího a krůtího), nezklame ani kuřecí a nebo králičí maso, ovšem králika, aby vyniknul doporučuji na 6 hodin naložit do ½ l červeného vína, 1 lžíce oleje a 1 lžičky kuliček pepře ● 4 rohlíky, nakrájené na šikmá kolečka ● zelenina, pokrájená na tenké plástky (volitelně ● žampióny, potřené máslem (volitelně)

Nejdříve si vybereme a připravíme dipy dle naší chuti a zvoleného masa (viz základní recepty), případně je zakoupíme hotové. Dipy připravíme do misek na stůl. Stejně tak na mísy připravíme pečivo a osušené maso. Zapneme horký kámen, desku potřeme olejem. Maso a zeleninu si každý postupně opéká na kamenné desce pod svým dohledem, sám si volí z připravených či zakoupených dipů a dle chuti zajídá pečivem.

 

Grilované banány

Doba přípravy: 10 minut                                                                            Zařazení: Svátečnítop

4 banány ● 3 lžíce kysané smetany ● 2 lžíce cukru ● 1 lžíce sitrónové šťávy

Připravit krém smícháním kysané smetany, cukru a citrónové šťávy. Oloupané banány ugrilovat za občasného obracení (asi 6 až 8 minut). Při podávání banánů je polít smetanovým krémem.

 

 

Maso pečené pod zemí (Hangi)

Doba přípravy:  24 hodin (z toho 6 hodin vlastního pečení)                Zařazení: Nový Zélandtop

Jídlo: maso (tradiční vepřové – nejlépe krkovička, skopové – taktéž prorostlejší a kuřecí – nejlépe vykostěné nožky bez kůže stejně tak lze přidat i hovězí či ryby), nakrájené na silnější plátky! ● sladké brambory (výborné) ● normální brambory ● tykev ● zelí ● sůl ● dostatek piv pro všechny zůčasněné!!! ● cibule (volitelně ke zvýraznění chutě zeleniny) ● česnek (volitelně na naložení masa) ● rozmarýn (volitelně na naložení masa)

Potřebné věci: žáruvzdorné kameny minimáoní velikosti cihel ● kovový koš, velikost podle počtu lidí ● silnější alobal ● plátěný pytel, ne syntetický ● staré prostěradlo či prostěradla, nejlépe vlněná, nesmí být syntetická ● bečka s vodou ● rýč, může být potřeba i krompáč ● 2 lopaty, s čím delší násadou tím lépe ● hrabičky ● zápalky, papír, dřevo na podpal ● dřevo na minimálně 2 hodinnový pořádný oheň

Den předem vyhloubíme díru do země o trochu větším průměru než je kovový košík a o takové hloubce, aby díra pojmula připravené kamení a polovinu výšky košíků. Ideální jako kolektivní práce s ochutnáváním piva na druhá den. Dále připravíme ohniště, nejlepší je připravit dve ohniště, jedno menší v díře a druhé veliké s dostatkem dřívím na nahřátí kamenů na hangi. Na dno dáme papír, přez něj třísky, polínka, všechna polena a na závěr narovnat na dřevo kameny, přitom nám musí zůstat přístup k papíru pro zapálení ohniště z několika stran. Ohniště s kamením dobře přikryjeme, aby nezvlhlo od rosy či deště. Pytlovinu a prostěradla namočíme do vody. Maso můžeme den předem nasolit, pomazat rozmačkaným česnekem a posypat rozmarýnem. Můžeme předpřipravit i zeleninu, ale v tom případě je lepší ji naložitnamočit přes noc do vody, aby neoschla.

Druhý den podpálíme hlavní oheň s kameny a hlídáme aby z ohniště nevypadly, kameny by měli být vždy na žhavých uhlících, zapadené v popelu nepřimají dostatek tepla. Asi s hodinovým zpožděním zapálíme i ohniště v díře. Pak připravíme koš s jídlem, dno kovového koše vysteleme alobalem a na alobal rozvrstvíme listy zelí, pak postupně dáváme rovnoměrně maso, které výdatně prosolujeme! Velké kusy tužšího masa naspod, navrh kuřecí maso, pak brambor a na závěr tykev, můžeme oddělit vrstvy od sebe alobalem. Jakmile vyhoří z většího dřevo, ideálně po 2 až 3 hodiných, nastává důležitá a delikátní operace, co nejrychlejší příprava ohniště. Diru je nutné vyčistit hlavně od uhlíků a popela, nejlépe pak ještě dno ohniště posypat troškou písku, tím se ochrání jídlo od doutnajícího popela. Lopatami a hraběmi oblečení dobrovolníci vyberou opatrně kameny, umístí je vedle díry a očistí nejlépe krátkým ostřikaním vodou. Opatrně vrátíme kameny, upravíme jejich pozici, tak aby se vytvořila na nich co nejrovnější plocha. Na kameny položíme namočenou pytlovinu, na ni koš a koš přikryjeme namočeným prostěradlem. Na vrch prostěradla můžeme dát bramboru, jako pozdější indikátor zda je hangi již hotové. Prostěradlo pak pokryjeme hlínou. Začneme stopovat a po celou dobu přípravy pravidelně kontrolujeme hangi, zda někde neuniká pára, takové místo je nutné okamžitě přesypat hlínou. Pokud by pára unikala, tak se maso nedodělá a vysuší! Malé rodinné hangi by mohlo být hotové po 2 hodinách, lépe je ovšem nechat 3 hodiny. S přibývající dobou teplota klesá, takže nehrozí, že by se maso udělalo moc. Větší hangi pro dvacet lidí a více by mohlo být hotové po 4 hodiných, ale lepší je ho nechat 6 hodin! Po uplynutí času můžeme pomocí brambory zkontrolovat zda je jídlo již hotové. Brambor se dělá nejdéle, takže je spolehlivý indikátor, že je hangi již hotové. Pokud ano, velmi opatrně odstraníme hlínu a pak i prostěradla a jídlo hned podáváme. Pokud bylo dodrženo vše co je v návodu, včetně pravidelného popíjení pivečka, výsledek musí být výborná nálada s patřičnou hrdností na netradičním způsobem připravehé šťavnaté masíčko, s měkou zeleninou.

Poznámka: Hangi se dá dělat třeba jen pro 4 lidi v rodinném kruhu, ovšem svou atmosférou se skvěle hodí pro velké akce o dvaceti, padesáti í mnohem více lidí! Čím více lidí tím lepší zábava. Podstatou hangi je přírodní parní trouba vybudovaná z části pod zemí s vnitřním tlakem až 4 PSI a teplotou až 300° C. Kameny jsou nejlepší lávové, u nás můžeme nahradit jinými kameny, které vydrží žár, v nouzi na menší hangi lze použít i pálené cihli, dá se použít také velké kusy železa jako kolejnice, ocel ovšem produkuje větší žár po kratší dobu, takže hrozí spálení na povrchu a nedodělání uvnitř pokrmu. Moderní je používat kovový koš o průměru 15 až 35 cm ze silnější kulatiny (až 8 mm). Často se dávají tři koše na sebe a náplň se rozdělí podle druhu, tím se teplo dostane lepe k jednotlivým pokrmům. Koš pomáhá při manipulaci s jídlem, zajišťuje oddělení od horkých kamenů a zajišťuje volný prostor kolem jídla pro cirkulaci páry a v neposlední řadě chrání jídlo před tlakem hlíny shora. Orginálně se vepřové, skopové a kuřecí maso jen osolilo a s masem se pekli sladké brambory „kumara“, od kamenů dole, hlíny navrchu a jednotlivé vrstvy pokrmů od sebe se oddělovali pomocí banánových listů a klacíků nasáklými vodou. Ohniště se dělalo mimo jámu a kameny se tam dávali nahřáté po důkladném očištění, aby kouřová chuť zcela nepřerazila chutě, může se i pár uhlíků při pečení nechat pro přidání jemné kouřové chutě.

 

Kuře v kotlíku na sádle

Doba přípravy:   minut                                                                            Zařazení: Ohništětop

1 kuře, naporcované na čtvrtky ● 3 kg sádla ● sůl ● dle chuti může být volitelně také koření (grilovací či jiné, při dalším použití stejného sádla nutno počítat, že sádlo přejme chuť tohoto koření)

Ochutíme kuře dle chuti, buď jen solí a nebo i zvoleným kořením. Sádlo rozpustíme v kotlíku nad ohništěm, jakmile se objeví při doteku porce kuřete se sádlem silné bublání, dáme porce kuřat do kotlíku, pokud vyčuhují kousky kuřete, nezapomeneme kuře obrátit. Podle žáru kuře během 10 až 15 minut jemně zhnědne. Kuře vyndáme a hned podáváme s pečivem a nakládanými okurky.

 

Grilované sele

 Doba přípravy:   minut                                                                           Zařazení: Ohništětop

50 kilove prase ●  1 dobře zabité prasátko ●  O,5 kg soli ●  2 l vody ●  3 palice česneku

Zabité a vychladlé prasátko ještě opláchneme a připravíme si ho k napíchání. Napichujeme ho nejlépe injekční stříkačkou s dlouhou úzkou jehlou.Svaříme vodu se solí a necháme zvlažnět.Napichujeme do prasátka od kosti ven. Nevynecháme ani žebírka. Po napíchání potřeme celé prasátko utřeným česnekem se solí. Uložíme do chladu na 3 dny a poté grilujeme. Prasátko přibijeme do bedny a zatopíme, teplem se natáhne kůže, na které ostrým nožem vykrájíme čtverečky, aby se nám pěkně vypeklo sádýlko. Kuži moc lidí nejí tak jí strhneme a dále grilujeme bez kůže. K prvnímu okrajování se dostaneme asi tak 4 hodiny po zatopení. Ani zde nezapomínáme potírat máčkou připravenou podle fantazie. Moje oblíbená je - olej,grilovací koření, paprika sladká, křen, polotučná horčice, feferonky, česnek, pivo. Se solí bych počkal až po ochutnávce prasátka (přidat se může vždycky). Chléb, horčice,křen, veškeré druhy zeleniny.

 

 

Přírodní řízek

Doba přípravy:     hodin                                    Zařazení: Vaření bez tuku a vodytop, Rodinnétop

Maso na řízky ● 1 hrnek vody ● 1 lžíce mouky ● sůl ● čerstvě mletý pepř

Prázdný hrnec nahříváme na vyšším stupni, ovšem nikdy ne nejvyšším! Po cca 4 až 8 minutách, kdy kapky vody začínají po kápnutí na dno hrnce poskakují a syčí, dáme suché maso na rozpálené dno hrnce, maso se nejprve přilepí, zhruba po 2 až 3 minutách lze maso lehce obrátit a udělat i z druhé strany, uchováme stranou v teple. Po opečení všech porcí masa ze všech stran, vrátíme maso do hrnce i s případnou šťávou, přidáme hrnek vody, špetku soli, pepř, mouku, pak přikryjeme pokličkou a vařič přepneme na nejnižší stupeň. Maso dusíme asi hodinu. Nejlepší přílohou jsou těstoviny jako kolena či vrtule a nakládané okurky.

 

 

Těstoviny s tuňákem

Doba přípravy:   minut                                                          Zařazení: Italie, Country styletop

250 g těstovin (nejlépe fettuccine) ● 1 velká cibule, jemně nakrájená ● 200 g žampionů, nakrájené na tenké plátky ● 1 hrnek smetany ● 2 lžíce rajčatové pasty ● 1 x 425 g konzerva tuňáka bez soli, okapaná ● pepř ● 1 lžička oregána

Nejdříve uvařit těstoviny a nechat okapávat. Nejlépe ve woku rozehřát olej, přidat oregáno na pár sekund, pak přidat cibuli a osmahnout do měkka, pak přidat hříbky, jemně osmahnout dohněda, pak přihazovat tuňáka asi ve 4 dávkách. Přidat rajčatovou pastu promíchat, posléze přidat těstoviny, nechat prohřát a nakonec přidat smetanu a podávat.